1st IEEE Workshop on Wireless Communications and Networking in Extreme Environments (WCNEE 2017)
Monday, 1 May 2017 ● 08:30 – 12:00 ● Room: Atlanta 5
Extreme communication environments such as underwater, underground, and intrabody have been attracting growing interest from both academia and industry in an effort to conquer the last wireless communication frontiers. Novel wireless communication architectures and networking protocols for extreme communication environments enable a rich body of applications with unprecedented societal impact. 
The goal of the workshop is to unveil the latest wireless technology developments, from the physical layer all the way to the application layer in realizing underwater, underground, and intrabody communication networks with a focus on bridging the gaps between theory, algorithms, and practical system implementations.
Dr. Stella N. Batalama (SUNY at Buffalo, USA)
Dr. Tommaso Melodia (Northeastern University, USA)
Dr. Dimitris A. Pados (SUNY at Buffalo, USA)
Dr. Panos P. Markopoulos (Rochester Institute of Technology, USA)
George Sklivanitis (SUNY at Buffalo, USA)
Emrecan Demirors (Northeastern University, USA)
G. Enrico Santagati (Northeastern University, USA)
08:30 – 08:40
Opening Session
Chairs: Stella N. Batalama and Tommaso Melodia
08:40 – 10:00
Session I: Wireless Networking Frameworks, Systems, and Applications
UAV-assisted Edge Infrastructure for Challenged Networks
Mamta Narang, Ming Xiang, William Liu, Jairo A. Gutierrez (Auckland University of Technology, New Zealand)
Luca Chiaraviglio (CNIT, Italy)
Arjuna Sathiaseelan (Univerisy of Cambridge, UK)
Arvind Merwaday (Intel Corporation, USA)
Realistic Network Simulation in the UB-ANC Aerial Vehicle Network Emulator
Jalil Modares, Nicholas Mastronarde, Karthik Dantu (SUNY at Buffalo, USA)
Explicit Topology Management for Continental-scale Airborne Networks
Ben Newton, Jay Aikat, Kevin Jeffay (University of North Carolina, USA)
Thoreau: A Subterranean Wireless Sensing Network for Agriculture and the Environment
Xufeng Zhang (Argonne National Laboratory & University of Chicago, USA)
Arseniy Andreyev (University of Chicago, USA)
Colleen Zumpf, M. Christina Negri, Supratik Guha (Argonne National Laboratory, USA)
Monisha Ghosh (Univesity of Chicago, USA)

10:00 – 10:20
Coffee Break
10:20 – 12:00
Session II: Wireless Communications and Networking Protocols
A Cooperative Raman Spectrum Reconstruction Platform for Real-time in Vivo Nano-biosensing
Hongzhi Guo, Zhi Sun, Josep M. Jornet (SUNY at Buffalo, USA)
Routing in Multi-modal Underwater Networks: A Throughput-optimal Approach
Roee Diamant (University of Haifa, Israel)
Paolo Casari (IMDEA Networks Institute, Spain)
Filippo Campagnaro (University of Padova, Italy)
Michele Zorzi (University of Padova, Italy)
Resource Allocation for a Multichannel Ultrasonic Through-wall Communication System
Jonathan D. Ashdown (United States Air Force)
Lingjia Liu (University of Kansas, USA)
Gary J. Saulnier (Rensselaer Polytechnic Institute, USA)
Kyle Wilt (Rensselaer Polytechnic Institute, USA)
On Environment-Aware Channel Estimation for Wireless Sensor Networks Using Magnetic Induction
Xin Tan, Zhi Sun (SUNY at Buffalo, USA)
Doppler Warp Correction for Wideband Burst Communications
Avik Dayal, A. A. (Louis) Beex (DSPRL-Wireless@VT & Virginia Tech, USA)